syrop ziołowy na uspokojenie

Syrop ziołowy na uspokojenie – jaki wybrać?

Stres, napięcie nerwowe, problemy z zaśnięciem… w dzisiejszym świecie mogą one towarzyszyć każdemu człowiekowi. Nic w tym dziwnego, w końcu powodów do zmartwień nie brakuje – zarówno tych związanych z życiem codziennym, jak i nagłymi wydarzeniami (np. śmiercią bliskiej osoby). Co jednak należy zrobić, gdy stres czy nerwy utrudniają codzienne funkcjonowanie? Tutaj z pomocą mogą przyjść zioła, choćby w formie syropu. Czym się jednak należy kierować wybierając syrop na uspokojenie bez recepty?

Po pierwsze – zioła, które pomogą ukoić nerwy (i nie tylko)

Nie jest bynajmniej tajemnicą, że wśród roślin znajdziemy i takie, które – dzięki swoim właściwościom – są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze stresem, nerwami czy bezsennością. Jednym z najbardziej znanych w Polsce ziół, które ma w swoim składzie niemal każdy syrop ziołowy na uspokojenie jest melisa. Dzięki znajdującemu się w niej olejkowi eterycznemu jest ona w stanie pomóc osobie, która potrzebuje wyciszenia. Ale melisa nie jest jedyną taką rośliną. W składzie syropów możemy również znaleźć zioła o podobnych właściwościach, takich jak chociażby:

  • lipa;
  • głóg;
  • rumianek;
  • dzika róża;

(Uwaga: spożywając preparaty mające w składzie ziele dziurawca, należy koniecznie pamiętać o unikaniu słońca. Roślina zawiera hiperycynę – barwnik, który sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promienie słoneczne.)

Oprócz wyżej wymienionych ziół, syrop na uspokojenie może zawierać również i takie, które stanowią pomoc w przypadku problemów ze snem. Są to na przykład:

  • kozłek lekarski;
  • chmiel;
  • męczennica.
syrop ziołowy na uspokojenie

Warto sprawdzić skład

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danego preparatu, warto zaznajomić się z jego pełnym składem. Warto, w miarę możliwości, wybrać taki syrop, który ma jak najprostszy skład i jest pozbawiony niepotrzebnych dodatków (np. sztucznych barwników, szkodliwych słodzików czy konserwantów).

Możliwe przeciwwskazania

Sprawdzając skład danego syropu, trzeba również rozważyć potencjalne przeciwwskazania u osoby, która będzie przyjmować preparat. W szczególności należy zwrócić uwagę na to, czy lek:

  • jest bezpieczny dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią;
  • nie wpływa negatywnie na zdolność kierowania pojazdami;
  • nie zawiera ziół lub innych składników, które wchodzą w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Oprócz tego należy dowiedzieć się, czy u danej osoby nie występuje nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników leku, a także czy nie zmaga się z alkoholizmem lub np. nadwrażliwością nerek czy uszkodzeniami wątroby; jest to bardzo istotna informacja w przypadku, gdy syrop zawiera w składzie etanol.