głośniki komputerowe

Jak wybrać głośniki komputerowe?

Głośniki komputerowe to system głośników przeznaczony do użytku z komputerem, który może składać się z dwóch lub więcej głośników i subwoofera. Subwoofer to jednogłośnikowy głośnik przeznaczony do odtwarzania dźwięków o niskiej częstotliwości, innymi słowy basów.

Dwie liczby są używane do określenia składu systemu głośnikowego. Pierwsza liczba odnosi się do liczby głośników, a druga do liczby subwooferów.

Najpopularniejsze typy głośników to:

  • 1.0 – monofoniczny system składający się z jednego głośnika, obecnie rzadko stosowany;
  • 2.0 to system dwóch głośników, który może odtwarzać dźwięk w trybie stereo. Taki system jest najprostszy i najtańszy, a wystarczy do słuchania muzyki w tle, dźwięków systemu operacyjnego.
  • 2.1 – Do poprzedniego zestawu głośników dodawany jest subwoofer. Subwoofer w tym systemie wzbogaca dźwięk, szczególnie podczas oglądania filmów lub słuchania muzyki.
  • 5.1 to najpopularniejszy system głośników. Składa się on z subwoofera, dwóch głośników przednich, dwóch tylnych i jednego centralnego. Zapewnia on przestrzenny i realistyczny dźwięk i jest doskonały do kina domowego
  • Istnieją również systemy 6.1 i 7.1. Zapewniają one najbardziej realistyczne wrażenia dźwięku przestrzennego. Te komputerowe systemy głośnikowe są dość rzadkie i zazwyczaj kosztują dużo pieniędzy.
głośniki komputerowe

Moc głośników

Moc odnosi się do mechanicznej niezawodności systemu głośnikowego, a nie do głośności dźwięku, jak się powszechnie uważa. Dlatego im mocniejsze głośniki komputerowe, tym lepiej. Specyfikacja głośnika określa całkowitą moc wszystkich głośników, mierzoną w watach (W).

PMPO (ang. Peak Music Power Output) jest bardzo trudnym miernikiem możliwości głośnika. Jego wartość jest bardzo wysoka i często producenci i sprzedawcy powołują się na ten wzorzec mocy w celach promocyjnych, aby lepiej zaprezentować swój towar.