Błogosławieństwo Młodej Pary- wszystko, co musisz wiedzieć

Błogosławieństwo Młodej Pary jest tradycją, którą od wielu lat przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Świadczy ono o tym, że rodzice są przychylnie nastawieni do małżeństwa i dobrze życzą narzeczonym. Dla Pary Młodej i rodziców jest ono bardzo ważnym i wzruszającym momentem. Skąd wziął się zwyczaj błogosławieństwa? Jak organizuje się je w dzisiejszych czasach? Podpowiadamy!

Skąd wzięła się tradycja błogosławieństwa młodej pary?

Zwyczaj błogosławieństwa Pary Młodej sięga wielu lat. Dawniej tradycja ta była symbolem opuszczenia przez narzeczonych swoich domów rodzinnych. Błogosławieństwo Pary Młodej było zwyczajem bardzo uroczystym. Nie mogło podczas niego zabraknąć śpiewów i modlitw. Błogosławiona przez rodziców była nie tylko Młoda Para, ale także wszystkie meble, które narzeczeni ze sobą zabierali. Wynikało to z tego, że uważano, że wszystko, co nie zostało pobłogosławione, jest przeklęte. 

Jak wygląda błogosławieństwo młodej pary współcześnie?

Aktualnie błogosławiona jest jedynie Para Młoda. Nie błogosławi się już mebli. Zgodnie z tradycją błogosławieństwo Młodej Pary odbywa się w domu jednego z narzeczonych. Najczęściej jest to dom Panny Młodej. Rodzice błogosławią przyszłych małżonków przed wyjazdem do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego. Błogosławieństwo zgodnie z tradycją powinno rozpocząć się od prośby Pary Młodej o błogosławieństwo skierowanej do rodziców i innych błogosławiących osób. Następnie narzeczeni przyklękają. Błogosławić zaczynają rodzice Panny Młodej. Następni w kolejności są rodzice Pana Młodego, a dopiero po nich dziadkowie, rodzice chrzestni, rodzeństwo i inne bliskie Parze Młodej osoby. Przyszłe małżeństwo zostaje przez każdą błogosławiącą osobę naznaczone znakiem krzyża oraz pokropione wodą święconą. Każde z rodziców daje również narzeczonym krzyż do pocałowania. Jeśli ślub Pary Młodej jest świecki, to błogosławieństwo może przybrać formę wypowiedzenia kilku życzliwych słów przez każdą błogosławiącą osobę.