Polska flaga

Jak wygląda prawdziwa Polska flaga?

Chociaż wygląd polskiej flagi zna każde dziecko, nie wszyscy wiedzą, że nie zawsze materiał w biało-czerwone pasy może się szczycić mianem flagi. Dokładne kolory, rozmiar i elementy dodatkowe umieszczane na fladze są szczegółowo regulowane ustawą o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 1980 roku.

Zgodnie z prawem flaga Polski ma kształt prostokąta o proporcjach 5:8.
Czerwony odcień ma dokładnie określoną barwę. Co ciekawe flaga Polski nie zawsze miała ten sam odcień czerwieni. W 1919 ustawa głosiła, że ma to być kolor czerwony, ale dopiero dwa lata później uściślono, że chodzi o odcień karmazynu, a więc ciemnej, zgaszonej czerwieni. W 1927 mieniono odcień na cynober- czyli czerwony, wpadający w pomarańczowobrązowy.

Flaga państwowa ma również dwa warianty w Polsce. Pierwsza, to wspomniana wyżej dwubarwna. Druga to flaga Polski z Orłem. Flaga ta ma dodatkowy element w postaci godła, umieszczonego w centralnej części wyższego, białego pasa. Flaga polska z godłem może być wykorzystywana jedynie przez placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty, kapitanaty i polskie statki morskie jako bandera.

Warto wspomnieć, że według kodeksu karnego nie można znieważać i niszczyć flagi. A zatem pisanie na niej, czy umieszczanie dodatkowych elementów jest przestępstwem. Często jednak to. co potocznie nazywamy flagą, jest de facto płachtą w biało-czerwonych kolorach, ponieważ nie spełnia warunków ustawy, o której wyżej wspomniano.