tabletka na kaca

Jak skutecznie zwalczyć kaca? Tabletki na kaca, które warto znać

Kac to stan zatrucia alkoholem, który objawia się bólem głowy, nudnościami, osłabieniem i innymi dolegliwościami. Aby go uniknąć lub zmniejszyć, warto stosować pewne sposoby na kaca przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu. Jednym z nich są tabletki na kaca, które dostępne są w aptekach i sklepach internetowych. Jak działają i które z nich są najskuteczniejsze?

Co to są tabletki na kaca?

Tabletki na kaca to preparaty, które mają za zadanie wspomagać organizm w oczyszczaniu się z toksyn i uzupełniać niedobory witamin i minerałów spowodowane przez alkohol. Zazwyczaj zawierają składniki takie jak kwas bursztynowy, kwas fumarowy, witamina C, glukoza, wyciąg z opuncji figowej czy elektrolity. Tabletki na kaca należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre z nich stosuje się przed spożyciem alkoholu, aby zapobiec kacowi, inne po imprezie, aby złagodzić jego objawy.

tabletka na kaca

Jakie inne sposoby na kaca warto znać?

Oprócz tabletek na kaca, istnieją też inne metody, które mogą pomóc nam pokonać nieprzyjemne skutki nadmiernego picia alkoholu. Do nich należą:

  • picie dużo wody – aby nawodnić organizm i zredukować objawy kaca. Warto pić wodę mineralną, herbatę ziołową lub zieloną, sok pomarańczowy lub grejpfrutowy. Unikaj kawy i napojów gazowanych.
  • jedz lekkostrawne i odżywcze posiłki – aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych i wspomóc regenerację wątroby. Dobrym wyborem będą jajka na miękko, domowy rosół, owoce bogate w witaminę C, migdały czy gorzka czekolada. Unikaj tłustych, smażonych i ostro przyprawionych potraw.
  • przespaceruj się lub uprawiaj lekki sport – aby dotlenić organizm i pobudzić krążenie. Ćwiczenia fizyczne pomagają również wydalać toksyny z organizmu i poprawiają nastrój. Nie przesadzaj jednak z intensywnością i długością treningu.

Czy istnieją leki na kaca?

Nie ma jednego skutecznego leku na kaca, który działałby na wszystkie objawy zatrucia alkoholem. Jednak można sięgnąć po niektóre leki bez recepty, które mogą pomóc złagodzić niektóre dolegliwości. Do nich należą leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, na biegunkę czy elektrolity w saszetce.