perła hodowlana

Różnica między perłą naturalną a perłą hodowlaną i syntetyczną

Poznanie cech, które odróżniają perłę naturalną, perłę hodowlaną i perłę syntetyczną pomoże Ci zrozumieć, dlaczego ich ceny są tak różne, a co za tym idzie, ich właściwości.

Różnica między perłą naturalną a perłą hodowlaną

Perła naturalna to prawdziwa perła, która powstaje wewnątrz ciała ostrygi (mięczaka). Aby ten proces mógł się odbyć wewnątrz ostrygi, wytwarzana jest kombinacja kryształów i białek, pokrywająca ciało obce gorsem, co skutkuje powstaniem perły. Cały proces odbywa się naturalnie i trzeba znaleźć te perły w morzach i oceanach. Tylko 2% pereł, które można znaleźć na rynku to perły naturalne, dlatego ich cena jest tak wysoka.

Perła hodowlana (https://kamieniolomy.pl/perla-i-muszla/perla-hodowlana) to taka, która powstaje w taki sam sposób jak perła naturalna, ale człowiek jest zaangażowany w cały proces, jak? Pierwszą rzeczą, którą robią hodowcy, aby proces wzrostu miał miejsce, jest wstawienie jądra, które w końcu stanie się perłą. Poza tym człowiek jest odpowiedzialny za to, aby wszystko było idealne, więc hodowcy dbają o to, aby wszystko sprzyjało jej wzrostowi: temperatura, woda itp. Większość pereł, które znajdziemy w sklepach jubilerskich w przedmiotach takich jak koraliki perła hodowlana to perły hodowlane – około 98%.

perła hodowlana

Można powiedzieć, że różnica między perłą naturalną a hodowlaną polega na tym, że w jedną z nich ingeruje człowiek. Ale obie są prawdziwymi perłami i moglibyśmy je rozróżnić tylko za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, a czasem nawet wtedy nie można by stwierdzić, która jest naturalna, a która hodowlana.

Różnica między perłą hodowlaną a syntetyczną

Teraz, gdy znamy już definicję pereł hodowlanych, porozmawiamy o perłach syntetycznych. Są to perły we wszystkich przypadkach tworzone z plastiku, ceramiki lub nawet szkła. Wszystkie te perły są używane w biżuterii i są w zasięgu każdej kieszeni, ponieważ ich cena jest znacznie bardziej przystępna.