pasta do zębów dla dzieci

Pasta do zębów dla dzieci – jak maluchy powinny ją stosować i jaką wybrać?

Dzieci już od najmłodszych lat powinny nauczyć się dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu będą sobie w stanie wyrobić dobre nawyki i w optymalny sposób zadbać o swoje zęby. Niemniej jednak rodzice świetnie zdają sobie sprawę z tego, że wybór idealnej pasty dla dzieci może być dla nich nieco większym wyzwaniem. Innego produktu będą potrzebowały niemowlęta, a innego starszaki. Co więcej, liczy się także umiejętność odpowiedniego stosowania takowej pasty. Wobec tego jak ją wybrać i jak z niej korzystać?

Pasta do zębów dla niemowląt i dzieci starszych – jaki produkt wybrać?

Pasta do zębów dla dzieci to produkt szczególnych. Maluchy mają bowiem nie tylko wrażliwą błonę śluzową jamy ustnej, ale także mają tendencję do połykania resztek produktu. Co więcej, pasta do zębów dla niemowląt stawia przed rodzicami jeszcze większe wymagania, jeśli chodzi o wybór. Otóż dla dzieci starszych śmiało można zastosować pasty do zębów z fluorem, dbając jednocześnie o to, by maluchy dobrze wypłukały usta. Z kolei pasta do zębów dla niemowląt powinna być:

  • całkowicie pozbawiona fluoru;
  • naturalna tj. pozbawiona wszelkich substancji chemicznych.

Okazuje się, że pasta do zębów dla dzieci (https://a-manada.pl/pasty-do-zebow-dla-dzieci) musi być dla nich przede wszystkim bezpieczna, nawet w momencie, kiedy maluchy przypadkowo połkną jej nieznaczne ilości. Powinna ona także idealnie zadbać o zęby dziecka i pielęgnować nie tylko je, ale także wzmacniać dziąsła. Zarówno pasta do zębów dla niemowląt jak i dla dzieci nieco starszych, powinna na stałe wejść w rutynową pielęgnacje jamy ustnej najmłodszych.

Jak powinna być stosowana pasta do zębów dla dzieci?

Bez względu na to, czy wybraliśmy pasty do zębów z fluorem, czy też bez niego, muszą być one odpowiednio stosowane przez najmłodszych. Przede wszystkim, zaleca się, by pasta do zębów dla dzieci zawsze stosowana była pod nadzorem dorosłych, którzy powinni dopilnować nie tylko odpowiedniego umycia zębów, ale także wypłukania jamy ustnej z resztek produktu. Pasta do zębów dla niemowląt, analogicznie będzie nakładana na szczoteczkę przez rodziców, więc powinni oni pamiętać, by nie przesadzać z jej ilością. Zwykle wystarczy nałożyć na szczoteczkę ilość pasty wielkości ziarenka grochu, by dokładnie zadbać o jamę ustną niemowlaka. Rodzice od najmłodszych lat jednak powinni zaznajomić swoje pociechy z koniecznością dbania o higienę jamy ustnej, a także z techniką poprawnego szczotkowania zębów. Dzięki temu odpowiednio wcześnie będzie można uniknąć wielu problemów z uzębieniem dziecka w niedalekiej przyszłości.