Kartki świąteczne – tradycyjne czy ekologiczne?

Ekologia coraz śmielej wkracza do różnych dziedzin naszego życia. To dobrze, ponieważ większą wagę przykładamy do losów naszej planety. W okresie świątecznym, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i wysyłamy kartki z życzeniami na święta jak te – https://z-milosci.pl/podziekowania-slubne/kartki-swiateczne także możemy zdecydować się na proekologiczne rozwiązania. Pamiętajmy, że mamy w tej materii możliwość świadomych wyborów. 

Tradycyjne karnety na święta i Nowy Rok

Wysyłanie świątecznych życzeń pocztą ma wielu zwolenników. Ludzie cieszą się z otrzymania tradycyjnych kartek. Jak wybrać kartki świąteczne, aby sprawić prawdziwą radość bliskim? Trzeba wziąć pod uwagę preferencje adresata. 

Jeśli adresat lubi ekologię, możemy obdarować go kartką świąteczną wyprodukowaną własnoręcznie lub wydrukowaną na papierze pochodzącym z recyklingu. Jeśli zaś jest tradycjonalistą i przykłada ogromną wagę do elegancji, nawet w przypadku drobiazgów, zdecydujmy się na wybór kartek świątecznych z połyskującego papieru. Choć to rozwiązanie nie będzie najlepsze dla planety, uchroni nas przed popełnieniem gafy. Osoby pozbawione wysokiej świadomości ekologicznej mogą nie poznać się na papierze z odzysku i posądzić nas o brak klasy i elegancji. 

Bądź bardziej eko, czyli ekologia od święta

Mogłoby się wydawać, że tak drobna rzecz jak kartki na święta nie ma wpływu na ekologię. Nic jednak bardziej mylnego – biorąc pod uwagę skalę zjawiska, warto poszukać kartek wykonanych z makulatury lub zawierających naturalne, biodegradowalne dekoracje. 

Zastanawiając się, jak wybrać kartki świąteczne dla znajomych i rodziny dbających o środowisko weźmy pod uwagę to, że z pewnością docenią makulaturowy papier, czy brak brokatu i innych nieekologicznych zdobień. Piękne, połyskujące karnety w powlekanych kopertach pozostawmy dla tych, którzy mogą mieć uwagi do słabszej jakości papieru. 

I nawet jeśli zdecydujemy się na wysłanie kilku ekologicznych kartek a pozostałe wybierzemy z mniej przyjaznych dla środowiska materiałów to już będzie duży krok w kierunku świadomości ekologicznej. Być może z roku na rok zacznie przybywać naszych bliskich, którzy nie obrażą się, gdy dostaną eko kartkę na szarym papierze o minimalistycznym nadruku. 

Co więcej, subtelne dekory na świątecznych czy noworocznych karnetach nawiązują do panującej modny na minimalizm, więc bycie eko przy okazji świąt jest trendy!  

Święta, święta i po świętach

Wybór ekologicznych kartek oraz opakowań na prezenty zaowocuje na długo po zniknięciu choinek z naszych domów. Po pierwsze, gdy eko kartka trafi do odpadów, łatwo ulegnie rozkładowi. Inaczej będzie w przypadku pokrytej folią lub lakierem pocztówki – ona będzie się rozpadać przez wiele lat. Co więcej, uszlachetniająca powłoka może zdyskwalifikować ją z recyklingu. 

Oprócz tego skorzystanie z ekologicznych rozwiązań przy wyborze kartek świątecznych będzie miało wymiar edukacyjny. Osoba obdarowana może dowiedzieć się, że nawet kartki na święta można wykonać z eko surowców. A kiedy życzenia wypisujemy razem z dziećmi, one także uczą się nie tylko podtrzymywania tradycji wysyłania kartek pocztowych i pamięci o bliskich, ale także przy okazji pobierają lekcję ekologii.