Logistyka magazynowa – etapy magazynowania

Obsługa magazynu to złożony proces, w którym można wyróżnić cztery podstawowe etapy: rozładunek i przyjęcie dostawy do magazynu, składowanie, kompletacja zamówień, załadunek i wydanie towarów z magazynu. Każdy etap jest istotną częścią optymalizacji pracy magazynu i ma swoje określone funkcje.

Rozładunek i przyjęcie dostawy do magazynu

obsługa magazynówW tej części magazynier określa warunki, w jakich towar był transportowany i sprawdza jego poprawność. Następnie kontroluje dokumentację transportową. Jeżeli wszystko się zgadza, przechodzi on do sprawdzenia stanu i zliczenia dostarczonego ładunku. Kolejnym krokiem jest posortowanie artykułów według ustalonych parametrów z klientem. Często jest to data ważności lub numer partii. Sortowanie produktów może odbywać się jednocześnie z paletyzacją, czyli ułożeniem towaru na standardową paletę. W przypadku uszkodzenia towaru lub niezgodności dokumentów sporządzany jest protokół i wysyłany do kontrahenta.

Składowanie

Jest to etap polegający na odpowiednim ułożeniu towaru na magazynie. W trakcie trwania tej części istotna jest konserwacja oraz kontrola artykułów znajdujących się na magazynie. W tym okresie możliwe jest też rozbicie towaru na kilka mniejszych jednostek ładunkowych.

Kompletacja zamówień

Logistyczna obsługa w tym etapie polega na odpowiednim zebraniu wyrobów. Następnie się je etykietuje i zabezpiecza przed uszkodzeniem w trakcie transportu. Równolegle system informatyczny wysyła informacje natychmiastowo po zakończeniu tej części

Wydanie towarów z magazynu

Ostatnia część obsługi logistycznej polegająca na sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz załadunku na środek transportu. Zintegrowany system informatyczny wysyła w tym monecie informacje o wydaniu zapasów z magazynu.

Jeśli nie wiemy jak powinno się to prawidłowo odbywać, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się sprawdzoną obsługą logistyczną, taka firma specjalizuje się w swoim fachu i zajmie się wszystkim w odpowiedni sposób.