Tradycyjne shakery perkusjonalia niezwykłe

Shakery, gongi, kastaniety, djembe, bongosy, dzwonki, grzechotki i klocki. Bogactwo przejętego na grunt muzyki rozrywkowej instrumentarium o rodowodzie etnicznym to wręcz niewiarygodnie interesująca grupa, której pojawienie się na estradach świata, doprowadziło do wzrostu zainteresowania nie tylko techniką gry na nich, ale także ich historią.

Afrykańskie shakery perkusjonalia z tradycją

Znany wszystkim shaker instrument o charakterystycznym, choć trudno dającym się określić brzmieniu, to jeden z najpopularniejszych instrumentów perkusyjnych, zwanych perkusjonaliami, a szerzej znanych pod określeniem „przeszkadzajki”.

Ten niezwykły instrument przywędrował do nas aż ze słonecznej Afryki, gdzie wykorzystywany był, oczywiście, w nieco innej postaci niż shakery współczesne, przez jedno z najstarszych plemion zamieszkujących czarny kontynent.

Oryginalne, niezapomniane brzmienie

Jak brzmi shaker każdy dobrze wie. Dźwięk ten kojarzony jest najczęściej z dziecięcą grzechotką, która niegdyś stanowiła główne źródło rozrywki każdego malucha. Wbrew pozorom ten niewielki instrument nie jest wcale tak łatwy do opanowania, jakby się mogło wydawać.

Ktokolwiek podejmował próby wydobycia dźwięku z shakera wie, że nie jest to trudna sztuka, jednak wykorzystanie pełnego spectrum możliwości to już zupełnie inna historia.

Jako że shaker instrumentem perkusistów każdy podejmujący się za jego pośrednictwem udziału w muzycznej przygodzie musi wykazywać się niezwykle dobrym poczuciem rytmu i umiejętnością bycia integralną częścią zespołu.