Czym jest gorset i jak go nosić?

Gorsety damskie służą nie tylko do modelowania sylwetki. Stanowią one również modną część garderoby. Szczególnie pasują do eleganckiego stroju. Można je nosić do żakietów, jak i marynarek. Świetnie prezentują się także do spódnicy oraz z kardiganem. Mogą być zakładane okazjonalnie jako seksowny top, ale również na co dzień lub od czasu do czasu.

Historia gorsetów damskich

Gorsety pojawiły się pod koniec XIV wieku, usztywniały tułów i wysmuklały talię, aby podkreślić kobiece atuty w sukni. Wraz z upływem lat materiał wykonania i ich krój uległ zmianie. W XVII i XVIII wieku gorsety zostały wydłużone z przodu i bardziej usztywnione. Ściskały one sylwetkę do tego stopnia, że zmieniały kształt żeber. W XIX i XX wieku były one jeszcze bardziej sznurowane, a ich noszenie niekiedy doprowadzało do niewydolności oddechowej, a nawet krwotoku wewnętrznego, natomiast w najgorszych przypadkach do śmierci. Dopiero ruch emancypacyjny po pierwszej wojnie światowej, pozwolił kobietom odetchnąć od gorsetów i zastąpił je biustonoszami.

Jak nosić gorsety damskie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto na początku zastanowić się nad tym, jaki gorset pasuje do danego typu figury. Każdy powinien być dopasowany na podstawie budowy sylwetki. Jednak dobrą informacją jest to, że sprawdza się on w przypadku każdej budowy ciała. Jeżeli kobieta ma mały biust, przy wyborze powinna zwrócić uwagę głównie na gorsety typu underbust, czyli pod biust. Zostanie on wówczas optycznie powiększony i uniesiony. Do osób o budowie klepsydry najlepiej pasować będą te o mocno zarysowanej talii. W przypadku sylwetki kolumny, warto zdecydować się na gorset o wydłużonym kształcie. Kobiety o budowie jabłka powinny natomiast wybrać taki o łagodnym profilu, aby kryć niedoskonałości. Warto wspomnieć, że gorset powinna mieć każda kobieta. Noszenie ich zależy jednak od indywidualnych preferencji. Jedne kobiety ubierają je na co dzień, drugie zaś tylko okazjonalnie. Gorsety są najczęściej wiodącym elementem danej stylizacji. Pasują zarówno do spódnicy, jak i jeansów – https://obsessive.com/pln_pl/gorsety