Buty do biegania – podstawy

Buty do biegania są niezwykle istotne i w znacznym stopniu wpływają na osiągane wyniki. Odpowiednio zaprojektowane buty przeznaczone do biegania powinny zarówno zapewniać używającej ich osobie bezpieczeństwo, jak i wysoki komfort podczas treningu. Nie bez znaczenia jest również wytrzymałość butów, podczas treningu podlegają przeróżnym obciążeniom i łatwo mogą zostać zniszczone.

Przede wszystkim odpowiednia podeszwa

Najistotniejszym elementem w butach zaprojektowanych do biegania jest odpowiednio skonstruowana podeszwa. Powinna ona zapewniać biegaczowi odpowiednią przyczepność, dostosowaną do warunków. Powinna również gwarantować odpowiedni komfort, a także bezpieczeństwo, podczas biegania po nierównych powierzchniach. Musi być też – jako najbardziej narażona na zniszczenie – odpowiednio wytrzymała. Świetną podeszwę tego rodzaju mają na przykład buty firmy Nike air monarch IV, które dobrze sprawdzają się jako lekkie, uniwersalne buty do treningu (zobacz: https://desportivo.pl/pl/p/Buty-Nike-meskie-Air-Monarch-IV-415445-001/1270). Warto pamiętać, że podeszwa butów powinna być dostosowana do rodzaju podłoża, a bieganie w trudniejszym terenie, jak na przykład w górach, albo bieganie zimą, po oblodzonym podłożu wymaga od butów, aby były zaopatrzone w podeszwy wyjątkowo przyczepne. Efekt ten – oprócz zastosowania odpowiednich materiałów – uzyskuje się przez zastosowanie nacięć bieżnika, które wykonane są pod różnymi kątami.

Komfort i bezpieczeństwo – krój butów i materiały

Podczas biegania dość mocno obciążone są stawy, dlatego bardzo istotne jest, aby buty bardzo dobrze trzymały stopę i nie pozwalały na jej swobodne przemieszczanie się wewnątrz. Bieganie to również duży wysiłek, a komfort w tym przypadku może być uzyskany przez zastosowanie materiałów przewiewnych i oddychających. W przypadku butów wodoodpornych stosuje się różnego rodzaju specjalistyczne membrany.