Co warto wiedzieć o ślubie cywilnym?

Ślub cywilny wygląda trochę inaczej niż ślub w kościele. Co warto wiedzieć na jego temat?

Kiedy rezerwować termin na ślub cywilny?

Wiosną i latem, Urzędy Stanu Cywilnego w dużych miastach przechodzą prawdziwe oblężenie. Niektóre terminy są tak popularne, że pary młode dosłownie umawiane są co 15 minut na kolejne ceremonie. Jeżeli zatem pragnie się wziąć ślub w okolicach długiego weekendu w maju, długiego weekendu po Bożym Ciele, albo w okolicach 15 sierpnia, termin lepiej rezerwować z bardzo dużym wyprzedzeniem. Dotyczy to bowiem również godziny. Ludzie niechętnie godzą się na ślub około 11:00 czy 12:00, bo trochę trudno wtedy sensownie zorganizować przyjęcie.

zastawa stołu weselnego

Jak długo trwa ślub cywilny?

Ślub cywilny (patrz też: https://rozsadnewesele.pl/slub-cywilny-koszt-formalnosci/) to ceremonia trwająca dosłownie około 15 minut, przy czym należy liczyć to wraz z wejściem oraz wyjściem wszystkich gości do pokoju ślubów w Urzędzie. To zatem na pewno szybka ceremonia, jednak nie brakuje jej powagi. Po ceremonii państwo młodzi mogą poczęstować swoich gości szampanem na terenie urzędu stanu cywilnego. To zatem miły toast na uczczenie tego wyjątkowego momentu.

Ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego

Fajną stroną ślubu cywilnego jest to, że ceremonię można zorganizować gdzieś poza urzędem. To może być zatem wymarzony ślub na polanie w lesie, albo ślub nad morzem. W internecie nie brakuje zdjęć z takich ceremonii, które są pięknie zorganizowane i przemawiają do wyobraźni wielu kobiet. Taki ślub można zorganizować tylko i wyłącznie w przypadku ślubu cywilnego, ślub kościelny należy brać przed ołtarzem.