Zegarki męskie nakręcane ręcznie

Zegarki męskie ręcznie nakręcane kiedyś cieszyły się ogromną popularnością. Dzisiaj uważa się je raczej za ekstrawagancki dodatek.

Mechanizm i nakręcanie
Samo nakręcanie takiego zegarka to swego rodzaju sztuka. Na ogół zegarek tego rodzaju nakręca się za pomocą pokrętła tzw koronki. To zegarki o naciągu manualnym. Czynność nakręcania należy powtarzać codziennie, gdyż pełne naciągnięcie sprężyny wystarcza na ogół na półtora dnia działania zegarka. Oprócz tego w sklepach znaleźć można zegarki samonakręcające się w czasie ruchów ręką. To w zasadzie zegarki z naciągiem automatycznym.

Cena i trwałość
Niestety ręcznie nakręcane męskie zegarki nie należą do najtańszych. W tym wypadku płaci się nie tylko za mechanizm, ale i wykonanie i wysoką wytrzymałość. Dobrej klasy zegarek nakręcany może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak taki zegarek dobrze zakonserwowany może posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. To więc niekiedy inwestycja nawet na całe życie.

Konserwacja
O zegarek nakręcany należy oczywiście odpowiednio dbać. Szkiełko trzeba regularnie przecierać, podobnie jak pasek czy tarczę zegarka.  W razie potrzeby można udać się do zegarmistrza. W czasie takiej wizyty dodatkowo przetrze on mechanizm. To o tyle ważne, gdyż każda drobina kurzu może zegarek uszkodzić. Taki zegarek powinno się poza tym odpowiednio przechowywać, najlepiej w drewnianym pudełku wykończonym welurem.