5 sposobów na lepszy sen

Sen jest bardzo ważny dla każdego człowieka. To bowiem wówczas ludzki organizm regeneruje się i zbiera siły na kolejny dzień działania. Jednak coraz większym problemem wielu ludzi jest bezsenność. Jak zatem można zadbać o dobry sen?

  1. Światło nie sprzyja spaniu

Szczególnie w śnie przeszkadzają źródła niebieskiego światła – smartfona, tabletu czy komputera. Warto je na noc wyłączyć, a zamiast budzika elektronicznego kupić ten tradycyjny. Dobrym pomysłem jest także opaska na oczy (np. Gorteks) do spania. Dzięki niej można spędzić całą noc w całkowitej ciemności.

  1. Odpowiednie ułożenie szyi

Wygodna pozycja w czasie snu ma ogromne znaczenie. Problemy może powodować za gruba lub za cienka poduszka. Sygnałem, że coś jest nie tak jest budzenie się z bólem szyi.

  1. Zabezpieczenia materaca

Zabezpieczenie materaca i pościeli przed kurzem i roztoczami to warunek udanego snu w przypadku alergików.

  1. Ograniczenie kofeiny

Po kawę można sięgać przed południem. W godzinach popołudniowych lepiej z niej całkowicie zrezygnować. Co ciekawe, kofeinę zawierają nawet niektóre leki przeciwbólowe czy środki na odchudzanie. Warto więc czytać ich etykiety.

  1. Bez alkoholu przed snem

Wprawdzie po alkoholu zasypia się szybciej, ale kiedy kiedy ustępuje jego wstępny wpływ na organizm, sen staje się przerywany i niespokojny. Przed snem warto z kolei sięgnąć po herbatę rumiankową czy szklankę mleka. One z kolei pomagają zasnąć i spać spokojnie przez całą noc.